Įdomiausios kelionės po Lietuvą: Varėnos apylinkės, Čiurlionio kelias

Varėnos kraštas – Dzūkijos širdimi ir grybų sostine vadinama vietovė, kurioje plyti miškų masyvai, smėlynai ir vingiuoja didžiausia Pietų Lietuvos upė – Merkys. Čia įsikūręs ir vieną gražiausių Lietuvos kraštovaizdžių saugantis Dzūkijos nacionalinis parkas bei garsusis Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas.

Kelionę po unikalios gamtos ir senųjų dzūkų sodybų kraštą pradėkime nuo Senosios Varėnos, kurią pasieksime važiuodami A4 magistrale nuo sostinės Vilniaus. Prie tyvuliuojančio Varėnos HE tvenkinio apžiūrėkime vis dar veikiančią hidroelektrinę, o prie Merkio ir Varėnės upių santakos – Nepriklausomybės 10-mečio paminklą.

Senojoje Varėnoje gimė vienas žymiausių Lietuvos žmonių – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Čia jam pastatytas paminklas O, pažymint dailininko ir kompozitoriaus kelią iš Senosios Varėnos į Druskininkus menininkų kolektyvas kelyje Senoji Varėna-Druskininkai pastatė medines skulptūras, pavadintas „Čiurlionio keliu“.

A4 keliu judėkime į Perloją (esančią už 11 km), tarpukariu išgarsėjusią kaip nepriklausoma Perlojos respublika. Apie narsią ir didvyrišką kaimo istoriją galima sužinoti Perlojos istoriniame-etnografiniame muziejuje. Taip pat aplankykime gražiu interjeru garsėjančią Švč. Mergelės Marijos ir šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčią ir šalia jos stovintį Vytauto Didžiojo paminklą.

Sukime į Subartonis – Vinco Krėvės-Mickevičiaus ir Jano Karlovičiaus gimtinę. Čia įsikūrę V. Krėvės-Mickevičiaus ir totorių muziejai. Dzūkijos kraštas garsėja čia gaminama juodąja keramika. Jos meistrus galime aplankyti Zakavolių ir Maksimonių kaimuose.

Vykime į netoliese esančią Merkinę, kur mus pasitiks senosios Merkinės laikus menantys miestelio riboženkliai, dar ir dabar „saugantys“ Vilniaus ir Kauno kelių kryžkelę bei kelią Subartonių link. Apžiūrėkime ir Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią, stovinčią Merkinės senamiestyje. Ši senoji miestelio dalis – urbanistikos paminklas, apžiūrėkime senosios rotušės dalį, ypatingos formos miestelio aikštę. Apie Merkinės praeitį papasakos Merkinės kraštotyros muziejaus ekspozicija (S. Dariaus ir S. Girėno a. 1). Vykime į čia pat, Merkio ir Nemuno santakoje, stūksantį Merkinės piliakalnį (Jį pasieksime pasukdami į kairę iš plento Merkinė – Lazdijai prieš pat tiltą per Nemuną).

Apžvelgę vienos seniausių Lietuvos vietovių kraštovaizdį judėkime į Liškiavą 133 keliu. Ties Navikais pasukę kairėn, už 7 km atsidursime Liškiavoje, vadinamoje Dzūkijos brangakmeniu. Prie Nemuno stūkso didingas Pilies kalno piliakalnis, o jo papėdėje aptiksime senąją Liškiavos dvarvietę. Ant gretimo kalno stovi baroko stiliaus šedevras – Švč. Trejybės bažnyčia su buvusiu dominikonų vienuolynu. Pilies kalną nuo Bažnyčios kalno skiria dauba. Ant Nemuno kranto, tarp Pilies ir Bažnyčios kalnų, guli mitologinis akmuo „Jaučio pėda“.

Iš Liškiavos keliaukime į pietrytinę Varėnos krašto dalį, Dzūkijos nacionalinį parką, garsėjantį praeities dvasia alsuojančiais senaisiais dzūkų kaimeliais.

dzukijos_nacionalinis_parkas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s